استفاده از خودپردازها به عنوان رسانه تبلیغاتی

دستگاه خودپرداز بخش ثابت غیرقابل انکار مبلمان شهری است. این دستگاه دارای امکانات چندرسانه‌ای نمایش تصویر، ویدئو و پخش صداست. خود دستگاه محل مراجعه مستقیم صدها نفر در طول روز و هزاران نفر در ماه است. قابلیت تعامل و ارتباط مستقیم با مخاطب را به صورت خودکار دارد. و از همه مهمتر باوجود ماشینی بودن فعالیت آن از اعتماد و اعتبار کافی برخوردار است. پشتیبان فنی مالی و سازمانی بخشی از این اعتبار پنهان و آشکار خودپردازهاست. همه این گزینه‌ها در کنار هم خودپرداز را به یک رسانه‌ی تاثیرگذار در تبلیغات تبدیل می‌کند. تبلیغات بعد از نفت و خودروسازی سومین صنعت پولساز دنیاست. یعنی به نسبت هزینه‌کرد و منابع مورد نیاز، بازدهی بسیار بالایی دارد.خودپردازها به تدریج در حال تبدیل شدن به یک رسانه تبلیغاتی تاثیرگذار در حوزه‌های مختلف هستند. مراکز تجاری و فرهنگی در حال توجه به این بعد تاثیرگذار رسانه‌ه‌ای خودپردازها هستند، به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود درآمدزایی خودپردازها تنها محدود به ارائه خدمات بانکی نیست.

 

استفاده از خودپردازها به عنوان رسانه تبلیغاتی
استفاده از خودپردازها به عنوان رسانه تبلیغاتی

 

یک نمونه موفق از تاثیر رسانه‌ای خودپردازها در ایران

سال گذشته نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با همکاری اداره روابط عمومی و تبلیغات بانک تجارت، همکاری جالب و هدفمندی برای اطلاع رسانی فرهنگی از طریق دستگاههای خودپرداز آغاز کرد که در نوع خود به لحاظ سطح تاثیرگذاری و انتخاب رسانه بسیار بدیع و خلاقانه بود. نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای اطلاع رسانی و تبلیغ جشنواره کتابخوانی رضوی به جای رسانه‌های سنتی و اطلاع‌رسانی‌های متداول، به صورت گسترده و هماهنگ بخشی از خودپردازهای تحت پوشش بانک مرکزی (صرف بانک تجارت) را برای اطلاع رسانی این رویداد فرهنگی انتخاب کرد که با توجه به تعداد این دستگاهها و هزینه بسیار پائین نمایش تبلیغات بصری در نمایشگر خودپردازها نتایج بسیار قابل توجهی بدست آمد. اگرچه هم‌اکنون اطلاع رسانی و نمایش تبلیغات بر روی نمایشگر اکثر دستگاههای خودپرداز به صورت پراکنده و صرفا مترکز بر روی خدمات بانکی، در حال انجام است، تجربه موفق همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی و بانک تجارت نشان داد ظرفیت‌ درآمدزایی از طریق خودپرداز می‌تواند فراتر از امکانات بانکداری الکترونیک باشد.

 

خودپرداز رسانه‌ای که زودتر از غیر رسانه‌ها رسانه شد

آغاز حمل و نقل درون شهری بوسیله اتوبوس در ایران به حدود سالهای ۱۳۰۰ شمسی تا ۱۳۱۰ برمی‌گردد. بیش از ۶۰ سال طول کشید که مردم و کسب و کارها متوجه شدند می‌توان از بدنه اتوبوس‌های درون شهری به عنوان یک رسانه تبلیغاتی تاثیرگذار استفاده کرد. اگر در سالهای اولیه کسی چنین درخواست و ادعایی داشت قطعا مخالفت همراه با تعجب زیادی را متحمل می‌شد. اما امروز این رسانه به یک منبع درآمد کاملا پایدار و سودآور برای مالکان اتوبوس‌ها، سازمانهای متولی و شرکت‌های تبلیغاتی تبدیل شده است. قطعا پی‌بردن به تاثیر و اهمیت خودپردازها در تبلیغات شهری به این زمان طولانی نیاز ندارد. این وسیله بخش ثابت غیرقابل انکار تبلیغات محیطی آینده است. صفحه نمایشی که روزانه صدها مشتری به آن متمرکز می‌شوند یکی از بهترین رسانه‌های تاثیرگذار برای انتقال مفاهیم و پیام‌های تبلیغاتی، فرهنگی و شهری است. هر رسانه متقاضی، پیام و مخاطب خاص خود را دارد. کارشناسان تبلیغات در حال حاضر به صورت پراکنده به این موضوع توجه می‌کنند چرا که سازماندهی نحوه جذب تبلیغات، طراحی پیام و نمایش گسترده و همزمان آن به کمی زمان نیاز دارد.

 

خودپردازها و درآمد تبلیغاتی

با توسعه فناوری اطلاعات، نیازمندیهای چاپی و تراکت‌های کاغذی به سرعت در حال خالی کردن زمین تبلیغات به نفع رسانه‌های دیجیتالی هستند. اگر دقت کنید تا همین چند سال پیش هرجا دستگاه خودپرداز بود اطراف آن جعبه‌های نیازمندی رایگان و تراکت‌های زیادی توزیع می‌شد در صورتی که این دو مقوله (خودپرداز و نیازمندی‌ها و تراکت‌های چاپی) به‌ظاهر هیچ ارتباط معناداری باهم ندارند. تبلیغات‌چی‌ها خیلی زود دریافتند که مخاطب دستگاه خودپرداز بیشتر از سایر مردم تحت تاثیر تبلیغات تجاری و حتی فرهنگی قرار می‌گیرد. به نظر می‌رسد این رویه همچنان ادامه خواهد یافت. با نصب شدن اولین نمایشگر‌ها و کیوسک‌های تبلیغات دیجیتال در نزدیکی خودپردازها، شاهد سبک ‌جدیدی از تبلیغات ترکیبی محیطی خواهیم بود.
این نکته جدای از ظرفیت چندرسانه‌ای خود دستگاههای خودپرداز برای اطلاع‌رسانی است. خودپردازها ظرفیت‌های درآمدزایی چندرسانه‌ای و تبلیغاتی زیادی دارند. چه به ‌عنوان یک ابزار دیجیتال یا بخشی از رسانه‌ی ثابت محیطی. سرمایه‌گذاری زودهنگام روی این دستگاه یعنی در اختیار داشتن یک رسانه‌ محیطی تعاملی که ممکن است جنبه درآمد جانبی آن به اندازه کارکرد اصلیش قابل توجه باشد. کما این که درآمد تبلیغاتی اتوبوس‌های شهری و حتی فضای داخلی مترو به اندازه کارکرد اصلی این واسط برای متولیان آن اهمیت دارد. آینده متعلق به کسانی است که امروز به آن فکر می‌کنند. سرمایه‌گذاری روی دستگاههای خودپرداز یعنی آینده‌ای که پیش‌روی همه است. اما تنها عده‌ی معدودی فرصت‌های پنهان آن را می‌بینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *