استفاده و مراقبت از دستگاه در مقابل کرونا

اسکناس ،پول خرد و دستگاه های خودپرداز یکی از راه های موثر در انتقال ویروس کرونا و گسترش آن در جامعه است. اسکناس ها از طریق فروشگاه ها، تاکسی ،عابر بانک و دست فروش ها فرد به فرد و شهر به شهر دست به دست می شوند و با توجه به عمر ویروس کرونا خارج از بدن انسان که تا ۹ روز تخمین زده شده، در صورت آلودگی اسکناس ها خیلی راحت به افراد منتقل می شود.علاوه براین دکمه‌های عابر بانک یا همان خودپرداز ها و همچنین دستگاه های مخصوص وارد کردن رمز کارت های بانکی که در برخی از فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد هم می توانند از دیگر منابع آلودگی و انتقال ویروس کرونا در سطح جامعه باشند. ایران یکی از کشورهایی است که علی رغم رشد و استفاده بیش از ۷۰ درصدی شهروندان از شبکه پرداخت الکترونیک و ابزارهای پرداخت، همچنان بخشی از مراودات با پول نقد انجام می‌شود، بر همین اساس ضرورت دارد تا شهروندان در استفاده از اسکناس به عنوان یک ابزار آلوده به نکات بهداشتی توجه کنند.

در تمام جهان بانک‌های مرکزی ضمن اعلام توصیه‌های بهداشتی، نسبت به آغاز فرآیندهایی برای گندزدایی و ضد عفونی اسکناس‌ها اقدام کردند تا زنجیره شیوع کرونا را از بین ببرند؛ بانک مرکزی ایران نیز در همین زمینه توصیه بهداشتی داشته و اعلام کرده ، با توجه به اهمیت موضوع نحوه استفاده و ضد عفونی اسکناس، کارشناسان صنعت پرداخت و بانکی چند نکته مهم استخراج به شرح زیر اعلام نموده اند :

۱. در هنگام استفاده از اسکناس نکات بهداشتی را رعایت کرده و حتما از دستکش استفاده کنید یا دست خود را به صورت چشم، بینی و دهان نزنید و فورا با محلول ضد عفونی کننده یا آب و صابون شستشو دهید.

۲.هنگام دریافت پول نقد از دستگاه خودپرداز یا در فروشگاه‌ها، پول را در کیسه پلاستیکی نگهداری کنید و در صورت امکان گندزدایی کنید.

۳.برای گندزدایی و ضد عفونی اسکناس بهترین روش شستشو با مایع ظرفشویی و دستمال پارچه‌ای خیس است؛ حتما بعد از شستشو پول نقد را با آفتاب یا دستگاه خشک کن، خشک کنید.

۴.اسکناس‌های خود را برای ضد عفونی در آب یا محلول نجوشانید؛ جوشاندن راهکار مناسبی برای ضد عفونی نبوده و باعث خرابی وجوه نقد می‌شود.

۵. ضد عفونی اسکناس با پودر شوینده کاربردی نیست و به کاغذ آسیب وارد می‌کند.

۶.به هیچ عنوان اسکناس را در محلول سفید کننده مانند وایتکس و آب ژاول قرار ندهید، امکان از بین رفتن اسکناس وجود دارد.

۷. از استفاده از راهکارهایی مانند قرار دادن اسکناس در مایکروویو خودداری کنید، اسکناس ساختاری کاغذی دارد و از بین می‌رود.

کارت بانکی خود را ضد عفونی کنید

شیوع ویروس کرونا در ایران باعث شده تا استفاده شهروندان از خدمات پرداخت الکترونیک بر بستر تراکنش‌های کارتی و بدون حضور کارت افزایش پیدا کند، در این میان یکی از سوالاتی که برای مشتریان شبکه بانکی ایجاد شده این است که آیا می‌توان کارت بانکی را ضد عفونی کرد یا اینکه با شستشو احتمال ایجاد صدمه به کارت وجود خواهد داشت که در ادامه به نحوه صحیح ضد عفونی کارت بانکی می‌پردازیم.

کارشناسان بهداشت و سلامت تاکید دارند که اسکناس یکی از آلوده‌ترین ابزارها است و شهروندان لازم است تا به منظور رعایت نکات بهداشتی، به منظور جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا از کارت بانکی، پرداخت‌های اینترنتی یا بر بستر QR به عنوان جایگزین پول نقد در عملیات‌های پرداخت روزانه استفاده کنند چرا که این ابزارها آلودگی کمتری دارند و با راهکاری ساده می‌توان آنها را ضدعفونی کرد.

برای ضد عفونی کارت بانکی فقط از الکل استفاده کنید/ شستشو با اسکاچ صدمه به کارت می‌زند!

به منظور ضد عفونی کارت بانکی به عنوان ابزار رایج پرداخت که روزانه چندین مرتبه در دستگاه‌های کارتخوان و خودپردازها مورد استفاده قرار می‌گیرد باید مقداری محلول ضد عفونی آب و الکل را بر روی کارت به صورت کامل اسپری کرد و سپس با یک دستمال کاغدی سطح کارت خشک شود. با توجه به وجود بخش مغناطیسی (مگنت) در کارت‌های بانکی به هیچ عنوان برای ضد عفونی کارت بانکی از اسکاچ یا سیم ظرفشویی یا دستمال‌های زبر استفاده نکنید چرا که بخش مغناطیسی کارت صدمه می‌بیند و کارت به لاشه بدون کارکرد تبدیل می‌شود؛ توصیه می‌شود تا کارت بانکی را شخصا نگهداری کنید و به هیچ فرد دیگری ارائه ندهید، در غیر اینصورت پس از هر مرتبه دسترسی افراد دیگر بهتر است تا کارت را ضد عفونی کنید.

نحوه ضد عفونی کردن اسکناس ها :

۱ – در هنگام استفاده از اسکناس نکات بهداشتی را رعایت کرده و حتما از دستکش استفاده کنید یا دست خود را به صورت ، چشم ، بینی و دهان نزنید و فورا با محلول زد عفونی کننده یا آب و صابون شستشو دهید.

۲ – برای گند زدای و ضد عفونی اسکناس بهترین روش شستشو با مایع ظرف شویی و دستمال پارچه ای خیس است ، حتما بعد از شستشو پول نقد را با آفتاب یا دستگاه خشک کن ، خشک نمائید.

۳ – اسکناس های  خود را برای ضد عفونی در آب یا محلول نجوشانید ،جوشاندن راهکار مناسبی برای ضد عفونی  نبوده و باعث خرابی وجه نقد می شود.

۴ – ضد عفونی اسکناس با پودر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *