امنیت فیزیکی فضای اطراف دستگاه خودپرداز

 تمهیداتی برای امنیت فیزیکی فضای اطراف این دستگاه در نظر گرفته می‌شود. مورد امنیتی بعدی در خود دستگاه خودپرداز قرار دارد. در این دستگاه دوربینی تعبیه شده است که امنیت تراکنش‌ها را بر عهده دارد، به گونه‌ای که اگر تراکنشی انجام دهید از شما عکس می‌گیرد. همچنین اگر فردی گاوصندوق را باز کند از او عکسبرداری می‌شود. به این ترتیب می‌توان کسانی را که به دستگاه دسترسی داشته یا تراکنشی انجام داده‌اند از طریق عکس‌های گرفته شده، تشخیص داد. در صورت بروز اتفاقی خاص و یا طرح ادعایی از جانب کاربر، این دوربین‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند.

موارد امنیتی بالاتری نیز وجود دارد. این موارد، برای دسترسی‌های غیرمجاز که بزرگ‌ترین آن دزدی است، پیش بینی شده است. در صورت ایجاد دسترسی غیرمجاز به دستگاه، پیامک اخطاری برای فردی که به عنوان مسئول معرفی شده است ارسال می‌شود. یکی از این هشدارها مربوط به باز کردن گاو صندوق بدون کلید اصلی آن و یا جابه‌جا کردن خود دستگاه است. به طور کلی، موارد امنیتی متعددی برای دستگاه خودپرداز منظور شده است که افراد مسئول را از تغییرات احتمالی دستگاه مانند جابه‌جایی و یا کار غیرمجاز روی آن مطلع می‌کند. علاوه بر این می‌توان برروی این دستگاه‌ها، ابزاری را نصب کرد که بعداً بتوان آن را ردیابی کرد. همان‌طور که امکان دسترسی به دستگاه موبایلی که خاموش است با استفاده از باتری و سیم‌کارت وجود دارد، دستگاه خودپرداز نیز می‌تواند از مکانیزم مشابهی برخوردار باشد.

نکته مهم این است که بتوانید زمان دریافت SMS، آلارم یا سیگنال‌های GPRS را ببینید، دستگاه را ردیابی کنید و به موقع در محل حاضر باشید. در این زمینه سرعت عمل بسیار مهم است و بایستی حداکثر ظرف مدت ۲۵ دقیقه اقدامات ضروری پس از دریافت SMS یا آلارم، صورت پذیرد. خلافکارانی که از دستگاه هوابرش برای نفوذ به دستگاه استفاده می‌کنند، به زمان زیادی برای رسیدن به مقصود سوء خود نیاز دارند. این زمان بهترین فرصت است تا افراد مسئول بتوانند به سرعت وارد عمل شوند. چنانچه یکی از دریافت‌کنندگان هشدار، کلانتری‌های حاضر در محدوده دستگاه باشند، پیگیری سارقان به سرعت انجام می‌شود. به دلیل وزن سنگین دستگاه، پیچ کردن آن به زمین امنیت آن را چندان افزایش نمی‌دهد و فقط هزینه‌ای اضافی را تحمیل می‌کند. نتیجه آن که، امنیت دستگاه خودپرداز وابستگی زیادی به امنیت فیزیکی محل نصب دستگاه دارد. با توجه به امنیت فیزیکی محل نصب دستگاه و دور یا نزدیک بودن محل استقرار آن به نقطه مرکزی یا کلانتری، می‌توان موارد امنیتی متعددی را در نظر گرفت و بسته به شرایط، تمهیدات خاصی را پیش بینی کرد.