جانمایی دستگاه خودپرداز

روش‌های متفاوتی برای تأمین امنیت , جانمایی دستگاه‌ خودپرداز و جلوگیری از دزدی دستگاه‌های ATM در تمام دنیا وجود دارد، عموماً این روش‌ها دزدی را غیرممکن نمی‌کند اما اصولاً شرایط انجام این کار را سخت و زمان‌بر می‌کنند و یا به شیوه‌ای کاربرد و امکان استفاده از پول و قطعات دستگاه را از بین می‌برند. عملاً این روش‌ها با درنظرگرفتن شرایط واقعی موجب می‌شود تا دزدی‌ها کم و تا حدودی حذف شود.

 

مکان و جانمایی مناسب دستگاه خودپرداز

 

در کنار امنیت دستگاه، امنیت محل قرار گرفتن آن نیز مهم است: کنترل از طریق دوربین یا هشدارهای امنیتی مشابه که می‌تواند وضعیت دستگاه یا محیط آن را به مرکزی گزارش دهد و یا کنترل تردد و رفتارهای مشکوک، از جمله مواردی است که می‌تواند به بالابردن ضریب ایمنی کمک کند. روش‌هایی نیز وجود دارد که برای بلااستفاده کردن پول و قطعات دستگاه بعد از دزدی است. برای انجام این فرآیند روش‌های متعددی مرسوم است؛ به عنوان مثال در برخی از بانک‌ها چنانچه کاست‌های حاوی پول دزدیده شود و یا گاوصندوق دستگاه به هر دلیلی منفجر شود، برروی پول‌ها جوهری ریخته و اسکناس‌ها بلااستفاده می‌شود. این روش‌ها باعث می‌شود دزدی ناکارآمد و درنهایت بسیار کم شود.

عمده دستگاه‌های موجود در ایران برندهایی مانند WINCOR، GRG یا NCR و … هستند. این دستگاه‌ها استانداردهای بالایی دارند و در بین پنج شرکت برتر دنیا در این صنعت قرار می‌گیرند. اگر هم سرقتی رخ دهد بیشتر به این دلیل است که دستگاه با کاربرد یا جانمایی نامناسب استفاده شده است و یا اصولاً دستگاه no name است. مثلاً دستگاه‌های متحرک با کاربری لابی و محیط داخلی طراحی شده ولی در محیط بیرونی استفاده می‌شود. اگر این دستگاه در محیطی برده شود که از ایمنی کمی برخوردار است، مثلاً جای خلوتی که تردد آزاد است، نگهبان یا دوربین ندارد، به این معناست که دستگاه در جای نادرست استفاده شده و با این کار امکان سرقت افزایش پیدا می‌کند. درحقیقت جانمایی دستگاه‌های خودپرداز در تامین امنیت آن موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *