دستگاه کارت خوان یا (POS)

دستگاه پوز (POS) :

 

دستگاه کارت خوان یا (POS) ، پایانه فروش، (به انگلیسی : Point of sale) در مجموعه سخت‌افزارهای بانکی و سیستم‌های پرداخت، پایانه‌های فروش یا کارتخوان (POS) دستگاهی است، که از طریق ارتباط تلفنی یا شبکه‌ای، به سیستم بانکی امکان انتقال خودکار مبلغ خرید، از حساب فروشنده را فراهم می‌سازد. دستگاه‌های پایانه فروش علاوه بر امکان پرداخت، دارای عملکردهای مختلفی از جمله اعلام موجودی، دریافت صورتحساب، امکان انصراف از خرید و گزارش روزانه است، که صاحبان آن را از مزایای شعبه کوچک بانکی، برخوردار می‌کند.

 

دستگاه پوز
دستگاه پوز

معنی  و مفهوم کلی از pos

كلمهPOS  مخفف Point of Sale يا “نقطه فروش” است و به صندوق‌هاي فروشگاهي اطلاق مي‌شود كه در خروجي‌هاي فروشگاه‌ها، رستوران‌ها، هتل‌ها و نظاير آن براي دريافت وجوه مشتري به كار گرفته مي‌شود. POS در مفهوم عام‌تر مي‌تواند به محلي كه براي اين كار اختصاص يافته، اطلاق شود (Checkout point) و در مفهوم اختصاصي مي‌تواند به معناي دستگاهي باشد كه اين كار را انجام مي‌دهد(صندوق مكانيزه).

آنچه مصطلح است، POS به معني “صندوق‌هاي فروشگاهي‌” است. در عين حال كلمه POS به معني دستگاه كارتخوان نيز استفاده مي شود. در اين مفهوم، درواقع مخفف EFT-POS است: “انتقال الكترونيكي وجوه در نقطه فروش ” به اين معني كه يك ابزار الكترونيكي در نقطه فروش با استفاده از يك ابزار شناسايي (عموما كارت بانكي) به حساب بانكي يا اعتبار مشتري نزد يك بانك يا موسسه مالي دسترسي پيدا كرده و وجوه كالا و خدمات را برداشت مي‌كند. با اين وجود، در عرف داد و ستد و در ادبيات بانكداري الكترونيكي، عبارت POS عموما به صندوق مكانيزه فروشگاهي اطلاق مي‌شود ولي در ايران براي شناسايي هر دو دستگاه به كار مي‌رود: هم صندوق و هم كارتخوان. اين خلط مبحث موجب خواهد شد كه تمام برنامه‌ها و طرح‌هاي مربوط به واردات، توليد، توزيع، نصب و خدمات صندوق‌هاي فروشگاهي با مباحث مشابه در مورد دستگاه‌هاي كارتخوان تداخل داشته باشد.

اولین پایانه فروش مجهز به میکروکنترلر توسط ویلیام بروبک در سال ۱۹۷۴ ساخته شده و در فروشگاه مک دونالد به کار گرفته شد. این دستگاه از میکرو پرسسور اینتل ۸۰۰۸ بهره می گرفت.

روی این دستگاه به ازای انواع غذاها ، یک کلید مخصوص کار گذاشته شده بود و دارای کلیدهای رقمی برای تعیین تعدا سفارش بود.

در ایران بحث استفاده از پایانه فروش،برای اولین بار در فروشگاههای زنجیره‌ای شهروند و اندکی بعد در فروشگاههای زنجیره‌ای رفاه مطرح شد و سیستم‌های ارائه شده در دهه هفتاد در آن فروشگاهها  نسل جدید این پایانه‌های سرویس هستند.

از سال ۱۳۸۴،موضوع اتصال پایانه فروش به کارت خوان بانکی توسط دو شرکت پرداخت الکترونیکی تجارت الکترونیک پارسیان و پرداخت الکترونیک سامان در دستور کار قرار گرفت.

 

POS

پایانه فروش (POS) یکی از متداول ترین ابزارهای پرداخت توسط کارتهای اعتباری، کارتهای بدهی، چک، کارتهای هوشمند، انتقال  الکترونیکی وجه (EBT) و سایر معاملات الکترونیکی در یک محیط سنتی خرده فروشی است. این ترمینالها در معاملات “رو در رو” مورد استفاده قرار می گیرند.

اولین سیستم های POS در دهه ۱۹۷۰ توسط شرکت IBM به بازار معرفی شد. سیستم های اولیه پردازنده اصلی که توسط IBM پشتیبانی میشد دارای ترمینال‌های “غیرهوشمند” بودند که به یک “کنترل کننده” اصلی متصل می شدند. تمام پردازش توسط این پردازنده اصلی انجام می گردید. ترمینالها فقط یک صفحه را پر می‌کردند و به خودی خود فاقد قابلیت پردازش واقعی بودند. از بین اولین شرکتهایی که به این تکنولوژی روی آوردند می‌توان از فروشگاههای زنجیره ای Pathmark در نیویورک و نیوجرسی و Dillards در کالیفرنیا نام برد. در همین زمان بسیاری از فروشگاه‌های کوچک همچنان از صندوق های قدیمی یا صندوق‌های جدید الکترونیکی استفاده می کردند که مشابه ماشین تایپ های برقی دارای ماشین حساب بودند.

سیستم اصلی POS در واقع توسط یک رستوران دار نیویورکی بنام Gene Mosher در سال ۱۹۷۸ روی یک کامپیوتر Apple برنامه ریزی و ساخته شد. Mosher سفارش مشتریان را در یک کامپیوتر شخصی ثبت کرده و سپس در آشپزخانه رستوران این سفارشات پرینت می شد . در سال ۱۹۸۶ بود که موشر توانست به کمک آتاری ۵۲۰ST یک رابط گرافیکی رنگی (color graphical user interface) و تاچ اسکرین در سیستم POS ایجاد و اولین نرم افزار POS گرافیکی تاچ اسکرین  را به بازار عرضه کند. نرم افزار اصلی او در رستوران خودش (که یک اغذیه فروشی بود) در نیویورک مورد استفاده قرار گرفت و سرانجام کمپانی خود را بنام Viewtouch  که امروزه همچنان پابرجاست، به راه انداخت.

صنعت خرده فروشی یکی از برجسته ترین صنایعی است که از ترمینالهای POS استفاده می‌کند. یک سیستم POS خرده فروشی نوعاٌ تشکیل شده است از: یک کامپیوتر، مونیتور، صندوق، چاپگر رسید، صفحه نمایش مشتری و اسکنر بارکد.

این سیستم همچنین می تواند دارای یک ترازو، سیستم پردازش یکپارچه کارت اعتباری، وسیله اخذ امضاء و ابزار Pin Pad مشتری باشد. بسیاری از مونیتورهای POS به منظور سهولت در استفاده، از تکنولوژی تاچ اسکرین بهره می برند.

 دستگاههای POS همه کاره فضای بسیار کمی را اشغال می کنند. نرم افزار سیستم POS می تواند هزاران عملکرد مشتری مدارانه از جمله فروش، مرجوعی، تعویض، کارتهای هدیه، ثبت هدایا، برنامه های مشتریان دائمی، BOGO (یکی بخر دو تا ببر)، تخفیف و … را اجرا کند. نرم افزارهای POS همچنین می تواند کارکردهایی مانند فروش تبلیغاتی از پیش برنامه ریزی شده، معتبرسازی کوپن سازنده، امور مربوط به ارز و انواع پرداخت چندگانه را ممکن سازد.

 

تاریخچه سیستمهای POS

۱-در سال ۱۸۷۸ دستگاه ثبت پول (cash register) توسط James Ritty اختراع شد.

۲- در سال ۱۸۸۴ ، NCRدر ایالت متحده بوجود آمد.

۳- در سال ۱۹۷۰ اولین پایانه POS ایجاد شد.

۴- در سال ۱۹۷۱ اولین cash register الکترونیکی ابداع گردید.

۵-در سال ۱۹۷۹ سیستم اسکن POS ابداع شد.

۶- در سال ۱۹۸۱ اولین POS رستورانی ابداع شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *