فناوری epp چیست؟

Encrypting PinPad

این فناوری در واقع یک روش برای رمز گذاری اطلاعات وارد شده از طریق صفحه کلید دستگاه‌هایی مانند خودپرداز می‌باشد. با استفاده از این روش رمز گذاری در دستگاه‌های خودپرداز اطمینان حاصل می‌شود که پین  وارد شده توسط کاربران خودپرداز در هیچ جای سیستم ذخیره و یا منتقل نمی‌شود. بنابراین نمی‌تواند به صورت تصادفی و یا دستکاری خودپرداز آشکار شود.

می توان EPP  را صفحه کلید خودپرداز یا صفحه دریافت رمز با قابلیت رمزنگاری ترجمه کرد، اما معمولاً آنرا پینپد می نامند. البته پینپد کاربرد دیگری در سیستم بانکی دارد و دستگاهی مانند POS است که در شعب بانک استفاده می شود. EPP مخفف Encrypting PinPad می باشد و PIN مخفف Personal Identification Number می باشد.

کاربرد Encrypting PinPad

در واقع وظیفه این صفحه کلید ، دریافت رمز مشتری و رمز کردن آن می باشد. رمز اول مشتری یا Pin 1 یک کد ۴ رقمی است که همزمان با صدور کارت در پاکت رمز از بانک تحویل گرفته می‌شود. با داشتن اطلاعات کارت و رمز مشتری، می توان به حساب وی دسترسی داشت، لذا نگهداری رمز و غیر قابل نفوذ بودن آن اهمیت بالایی دارد. از این رو، رمز ۴ رقمی که دارنده کارت در دستگاه خودپرداز یا ATM وارد می کند، همان عددی نیست که به کامپیوتر خودپرداز یا مرکز (شبکه بانک) ارسال می شود. این کد توسط کلیدهای رمزی که قبلاً در دستگاه ذخیره شده است رمز می شود. سپس توسط کلیدهای رمز دیگری در بانک رمزگشایی می شود و با رمز ذخیره شده مشتری چک می شود.

در صورت درستی آن، سایر موارد انجام می شود. در صورت درست نبودن رمز نیز، پیغام رمز نادرست یا Invalid Pin به مشتری نشان داده می شود. در صورتی که ۳ بار بصورت اشتباه وارد شود، برای جلوگیری از سوء استفاده، کارت در دستگاه ضبط و همچنین مسدود می شود.

به دلایل امنیتی، کلیدهای رمزنگاری در صفحه کلید ، با هر گونه دستکاری و تلاش برای نفوذ پاک می شوند. اکثر صفحه کلید نیز با ضربه یا نگه داشتن کلید یا حرکات مشابه، به حالت گارد وارد می شوند و بطور موقت از کار می افتند. خروج از این مد دفاعی یا پس از مدت زمان تعیین شده و یا با دریافت فرمان از کامپیوتر رخ می دهد.

صفحه کلید_رادان_نام

الگوریتمها و استانداردها Encrypting PinPad

 

الگوریتمهای رمز نگاری (Encryption Algorithms) مانند DES و ۳DES (Triple DES) و AES و … می باشند. استانداردهایی نیز شامل پینپد می شود مانند Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS).

 

شرکت رادان نام به شما این اطمینان را می‌دهد که تمامی خودپردازهای ارائه شده توسط این شرکت، مجهز به صفحه کلیدهای epp می‌باشند و از امنیت بسیار بالایی برخودار هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *