قاچاقچیان خودپرداز

در سال ۱۳۹۵ بانک مرکزی مصوبه‌ای مربوط به واگذاری خودپردازها به اشخاص را منتشر کرد. پس از این بیانیه دیگر تنها بانک ها صاحب خودپردازها نبودند و هر فرد معمولی می‌توانست صاحب یک خودپرداز شود به این گونه که واژه خودپردازهای شخصی به وجود آمد. به قدری از واگذاری خودپردازها استقبال شد که داشتن یک خودپرداز شخصی تبدیل به یک کسب‌وکار شد.

سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که خودپرداز را از کجا باید خرید؟ خیلی‌ها تصور میکنند از آن‌جا که خودپرداز یکی از ملزومات بانکی است برای خرید خودپرداز باید به بانک مراجعه کنند. ولی این تصور غلط است. شما باید دقت کنید که خودپرداز را از یک جای مطمئن خریداری کنید. همانطور که برای خرید یک ماشین همیشه به دنبال نمایندگی‌های ماشین هستید و از دلال‌ها خرید نمی‌کنید برای خرید خودپرداز نیز باید از دلال‌ها دوری کنید. پس باید به نمایندگی‌های رسمی بانک‌ها و کارگزاری رسمی بانک‌ها مراجعه کنید. منظور از کارگزاری رسمی بانک‌ها چه شرکت‌هایی است؟

برای مثال شرکت رادان نام کارگزار رسمی بانک سپه و بانک دی واقع در تهران و تبریز  می‌باشد.

 

قاچاق-خودپرداز-شخصی-رادان-نام

مراقب دلال‌ها و قاچاقچیان خودپرداز باشید

با توجه به تراکنشی که توسط دستگاه صورت می‌گیرد، می‌توان به سودی معادل با ۳ تا ۷ میلیون تومان در ماه رسید. بالا بودن این درآمد توسط خودپرداز باعث شده است که بر سر زبان‌ها بیوفتد. اما مساله‌ای که خریداران خودپردازها را تهدید می‌کند خودپردازهای قاچاق است. خودپردازهایی که توسط کارگزاری‌های رسمی و مجاز فروخته می‌شوند قیمتی بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان بسته به برند خودپرداز دارند. اما همان خودپردازها در بازار آزاد و توسط دلالان با برندهای متفرقه با ۵۰ درصد قیمت کمتر فروخته می‌شوند. اما چرا انقدر اختلاف قیمت وجود دارد؟

 

مهم‌ترین دلیلی که دستگاه‌های خودپرداز بانکی را به لیست قاچاقچیان وارد کرده، تفاوت بالای قیمت آن با داخل است. در حالی که قیمت یک دستگاه خودپرداز که از مبادی رسمی وارد کشور می‌شود، بین ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان تمام می‌شود، خودپردازهای دست دوم قاچاق بسته به مدل، امکانات و سال ساخت بین ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان قیمت دارد. عوارض و حقوق گمرکی این تجهیزات حدود ۲۵ درصد قیمت کالا را دربرمی‌گیرد و با قاچاق این هزینه را کم می‌کنند.

 

دبیر کمیسیون حقوقی کانون بانک‌های خصوصی در این باره گفت: برخی از شرکت‌های معدود، دستگاه خودپرداز تولید می‌کنند که مونتاژ است. در واقع «مادربرد» این دستگاه‌ها یعنی اصلی‌ترین بخش آن از خارج وارد می‌شود که گارانتی ندارند و خود شرکت‌های مونتاژکننده دستگاه‌ها را گارانتی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *