مزایا و معایب دستگاه کارتخوان

چند سالی است که کارت‌های عابر بانک جای پول نقد را گرفته است، بنابراین هر کسب و کاری در هر صنفی که فعالیت داشته باشد، نیز به یک دستگاه کارتخوان نیاز دارد. از طرف دیگر دستگاه‌های پوز چندان کم دردسر نیستند، مخصوصا اگر از جایی تهیه شوند که ضمانت و خدمات پس از فروش لازم ارائه نشود.

 

مزایای استفاده از دستگاه پوز

 

 • دارندگان کارت میتوانند مبلغی را که باید بابت خرید کالا یا استفاده از خدمات بپردازند بدون پرداخت وجه نقد یا چک از طریق کارتخوان پرداخت کنند.
 • دارندگان دستگاه کارتخوان نیز میتوانند به جای دریافت وجه نقد ازمشتری با کشیدن کارت حساب بانکی خود را در هر لحظه شارژ کنند که این راه از لحاظ امنیتی نیز بهتر است چراکه به جای موجودی صندوق حساب بانکی افزایش می یابد و وجه نقد کمتر در اختیار سارقان قرار میگیرد!
 • همچنین در فروشگاه ها فروشندگان از شمردن پشت سرهم پول به مبلغ زیاد یا کم راحت میشوند!
 • مشکل برگشت پول خرد یا درشت به مشتری وجود ندارد!
 • هزینه و دشواری حمل پول در ساعات پایانی روز و پرداخت آن به بانک از بین میرود!
 • اسکناس یکی از مهمترین عوامل انتقال آلودگی و بیماری است که با استفاده از کارتخوان این مشکل نه برای فروشنده ایجاد میشود و نه خریدار !
 • با استفاده از دستگاه کارتخوان شما مجبور به قبول وجه نقد بالا یا چک از طرف مشتری نیستید که این کار خطر و ریسک پذیرش چک و پول تقلبی را ازبین میبرد!
 • پس از کشیدن کارت رسید مشتری به صورت اتوماتیک و خودکار صادر میشود و تمام مشخصات مشتری و امضای آن نیز ثبت میگردد!

 

معایب استفاده از دستگاه‌ پوز

 • در بعضی مواقع به علت کند وارد کردن رمز عبور توسط مشتریان، روند فروش کند می‌شود و ممکن است صف به وجود آید.
 • مانند هر دستگاه دیگری هزینه نصب و نگهداری دارد.
 • این امکان وجود دارد که اطلاعات حساب توسط کارت‌های مخرب به سرقت رود و یا دستگاه ویروسی شود.
 • در صورت خرابی تلفن و اینترنت، امکان برقراری ارتباط و استفاده از دستگاه مقدور نیست.
 • برای نصب فیزیکی آن و راحت‌تر بودن کاربر برای استفاده، باید پریز تلفن و برق به میز پیشخوان فروش نزدیک باشد.
 • امکان قطع ارتباط در هنگامی که تماس تلفنی وجود دارد.
 • امکان طولانی­تر برگشت وجه در صورت انجام نشدن عملیات وجود دارد.
 • امکان اشتباه در وارد کردن صفر وجود دارد.
 • در زمان پیک مانند عید، سرعت عملیات به شدت کند می‌شود.

 

دستگاه-پوز-شرکت-رادان-نام

انواع دستگاه پوز

۱- دستگاه پوز سیار:

اگر کسب و کاری کوچک است، اگر کسب و کاری مکان ثابتی ندارد و هنگام کار و انجام معاملات از مکانی به مکان دیگر جابه جا می‌شود و حتی اگر یک صندوق قرض‌الحسنه خانوادگی یا دوستانه داشته و نیاز است ماهانه اعضای صندوق مبلغی را به حساب مشترک‌ واریز کنند، حتما به یک کارتخوان سیار نیاز خواهد شد. دستگاه پوز سیار از طریق اینترنت فعال یک سیم‌کارت اعتباری کار کرده و باتری‌های قابل شارژ دارد. در صورت استفاده از آن نه به خط تلفن ثابت و نه به وای فای و نه حتی به برق شهری نیاز است.

۲- پوز تلفنی یا dialup:

 این نوع دستگاه از متداول‌ترین دستگاه‌های کارت خوان است که بیشتر در فروشگاه‌هایی استفاده می‌شود که تعداد تراکنش زیادی ندارند. این دستگاه باید به یک خط تلفن وصل شود و در صورت عدم وجود خط تلفن یا قطع شدن آن کارایی خود را از دست می‌دهد.

۳- دستگاه پوز اینترنتی یا وای فای:

نوع جدیدتری از دستگاه‌های کارتخوان، دستگاه پوز های اینترنتی هستند که نسبت به کارت خوان تلفنی برای تراکنش‌های بیشتر مناسب هستند. این نوع دستگاه به شبکه وای فای متصل شده و برای کار با آنها نیاز به خط تلفن نیست. همچنین از چند دستگاه می‌توان در یک محل استفاده کرد.

۴- پوز بلوتوثی:

 این نوع دستگاه، نوعی دستگاه کارتخوان اینترنتی به حساب می‌آید که تا فاصله محدودی می‌تواند نقش کارتخوان سیار را بازی کند. ویژگی که در مورد این نوع دستگاه باید مورد توجه قرار داد، برد جابجایی آن است.

۵- دستگاه پوز کامپیوتری:

در فروشگاه‌های بزرگ بسیاری از عملیات‌های بانکی و همچنین ارائه فاکتور خرید به کمک اتصال این نوع دستگاه به کامپیوتر انجام می‌شود.

دستگاه-پوز-شرکت-رادان-نام

نکته آخر در خرید دستگاه کارت خوان

گاهی بود یا نبود یک دستگاه کارت خوان می‌تواند به راحتی روی تصمیم مشتری مبنی بر خرید از یک کسب و کار یا رقیبش تاثیر بگذارد. اما آنچه که در این میان اهمیت دارد انتخاب دستگاه مناسب با نوع معاملات و نیازهای است.

برای مثال اگر شخصی یک فروشگاه اینترنتی دارد که درب خانه پول اجناس خود را دریافت می‌کند، مسلماً یک کارتخوان سیار برای او مناسب خواهد بود و اگر فروشگاه بزرگ و رو به گسترش است یک کارت خوان کامپیوتری ممکن است بیشتر به کار بیاید. در هر صورت باید به یاد داشت ارائه خدمات پس از فروش و پشتیبانی در این‌گونه خریدها از اهمیت بالایی برخوردار است.

چگونه دستگاه کارتخوان بخرم؟

شاید سال‌ها پیش که شرایط گرفتن دستگاه کارتخوان برای همه یکسان و آسان نبود مجهز نبودن بعضی از فروشگاه‌ها و مطب‌های دکتر به دستگاه‌های پوز کمی منطقی به نظر می‌رسید. ولی امروزه شرایط خرید دستگاه‌های کارتخوان به قدری راحت می‌باشد که حتی دست فروش‌ها هم می‌توانند برای کسب‌وکار کوچک خود کارتخوان دریافت کنند.

 

شرکت رادان نام ارائه دهنده انواع کارتخوان ها

برای دریافت کاتالوگ دستگاه های پوز موجود در شرکت رادان نام روی دانلود کلیک کنید. دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *