چرا آینده بانکداری وابسته به خودپردازهاست؟

چرا آینده بانکداری وابسته به خودپردازهاست؟

سوالات ضد و نقیض زیادی وجود دارد مبنی بر این که جایگاه خودپردازها در آینده بانکداری کجاست؟چرا آینده بانکداری وابسته به خودپردازهاست؟ آیا این فناوری پرطرفدار تا چندسال آینده همین روند رشد را خواهد داشت یا به زودی کنار گذاشته خواهد شد، این مطلب تحلیل کوتاه و ساده‌ای است از مهمترین دلایلی که نشان می‌دهد خرید خودپرداز، سرمایه قابل اطمینان و کم خطری در بانکداری الکترونیک است. این دلایل به خوبی نشان می‌دهد که بانکها بیش از مشتریان به درآمد و ارائه خدمات خودپردازها نیازمند هستند.

 

 آینده بانکداری وابسته به خودپردازهاست

 

کارمزدهای پذیرندگی خودپردازها

در سیستم بانکداری ایران برای برخی از خدمات مانند کارت به کارت و.. از مشتریان کارمزد کسر می‌شود این کارمزد تنها مدل درآمدی از خودپرداز توسط بانک نیست بلکه از حساب صادر کننده کارت نیز در قبال دریافت خدمات کارمزد کسر می‌شود. یعنی بانکی که مشتری در آن حساب دارد به بانکی که خدمات خودپرداز به آن متصل است کارمزد پرداخت می‌کند. به همین سادگی قابل درک است که بخش قابل توجهی از درآمد سیستم بانکی به همین کارمزدها وابسته شده است و بانکها پیوسته در تلاش هستند تعداد مشتریان استفاده کننده از خدمات خودپرداز را افزایش دهند چرا که در قبال کارتها و فعالیت بیشتر درآمد بیشتری خواهند داشت.

درآمدهای جانبی و تبلیغاتی دستگاههای خودپرداز

خودپردازها در مناطق پرمخاطب و نسبتا پرازدحام نصب می‌شوند، قابلیت چندرسانه‌ای آنها از جمله نمایشگرهای رنگی با کیفیتی که قادر هستند امکانات یک برند از جمله بانک یا هر تجارت دیگری را همانند یک کیوسک الکترونیک پخش کنند آینده این دستگاههای پرطرفدار را حتا در زمانی که کسی از آنها استفاده نمی‌کند را قادر به درآمدزایی می‌کند. نمایش تبلیغات در هنگام عدم استفاده از دستگاه و همچنین در حین عملیات کاربر گزینه‌ای است که بعید به نظر می‌رسد به آین سادگی بانکها از کنار منافع تبلیغاتی آن عبور کنند.

متاسفانه در بسیاری از کشورهای در حال توسعه به دلیل ضعف فرهنگ اجتماعی در خصوص رعایت حریم خصوصی افراد، هنگام کار یک مشتری، در کمترین فاصله مکانی به صورت کنجکاوانه عملیات بانکی او را دنبال می‌کنند. امروز طراحان خودپرداز در این فکر هستند که با جلب توجه مخاطبان، علاوه بر استفاده تبلیغاتی از این توجه، آرامش کاربران در هنگام کار با خودپرداز را افزایش دهند.

کاهش هزینه‌های بانکی به کمک خودپرداز

دستگاههای خودپرداز به مراتب از یک کارمند کم‌هزینه‌تر و البته دقیق‌تر هستند. بانکها به شدت مشتاق هستند که علاوه بر بالا بردن دقت و سرعت عملیات بانکی خود، هزینه‌ها را نیز کاهش دهند. این موضوع یکی از اولویت‌های توجه به توسعه فنی و تجاری دستگاههای خودپرداز است. به همین دلیل مهم و ساده روند رو به رشد دستگاههای خودپرداز نه تنها در آینده کم و کمتر نخواهد شد بلکه افزایش نیز خواهد داشت.

افزایش خدمات بدون محدودیت

تصور کنید که در ترکیه، امارات و عراق از خودپرداز یک بانک ایرانی برداشت وجه داشته باشید بعلاوه تبدی مستقیم به ارز مقصد. این خدمت در حال حاضر در بسیاری از کشورهای پیشرفته در حال انجام است. فرایند گسترش‌پذیری خدمات به خارج از مرزهای جغرافیایی و زمان بوسیله خودپردازها به شدت در حال توسعه و افزایش است. این همان آینده‌ای شگفت‌انگیزی است به زودی آن را تجربه خواهید کرد. توریست‌هایی که در شیراز و اصفهان از دستگاه خودپرداز ایرانی با حساب بانکی خودشان ریال دریافت خواهند کرد.

تجمیع خدمات مالی و غیر مالی

بسیاری از بانکها بخشی از هلدینگهای بزرگتری مانند بانک و بیمه هستند. بزودی می‌تواند خدمات بانکی و بیمه‌ی خود را همزمان از طریق دستگاه خوپرداز مدیریت کنید. مشتریانی که صرفا به دلیل داشتن اعتبار کافی می‌تواند در نزد بانک خود خدمات بیمه‌ای هم دریافت کنند، انگیزه طرحان این دستگاهها را برای تلفیق خدمات بانکی و غیر بانکی موازی بیشتر خواهد کرد. بدین شکل وابستگی مردم از مراجعه حضوری به بانک و بیمه کمتر و کمتر شده دستگاههای خودپرداز تبدیل به اداره‌ها و دفاتر کوچک بیمه و بانک خواهد شد.

افزایش امنیت مشتریان

هر چقدر خدمات بانکی بر بستر الکترونیک متمرکز شود، نیاز به جابجایی نقدینگی کمتر خواهد شد. این یعنی دقت و امنیت، در آینده بانکها نیازی به گاوصندوق‌های بزرگ و نگهبان نخواهند داشت و این یعنی تعدا بیشتری دستگاه خودپردز برای ارائه خدمات بانکی و حتا اداری. اگر چه می‌توان دلایل بیشتری به این فهرست افزود، همین موارد کافیست که شما را به یکی از سرمایه‌گذاران شخصی خودپرداز تبدیل کند. مشاوران ما در شرکت آیریک تجارت نصف جهان آماده‌اند به سوالات شما در خصوص خرید و سرویس دهی دستگاههای خودپرداز پاسخ دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *